piątek, 20 czerwca 2008

3 - Keymaze 500 vs garmin GpsMap 60


GPS Keymaze 500, to bardzo proste urządzenie, o czym mogłem się przekonać testując go na rowerze. Obecnie rodzina GPS Keymaze to Keymze 300, 500 i 700 wszystkie modele wyposażone są w moduł SiRF Star III.

Nim jednak przejdę do porównania i omawiania konkretnych modeli GPS proponuję zapoznać z możliwościami tych urządzeń. Najlepsze kompendium wiedzy na ten temat znajduje się na stronie GPS Maniaka. Jeśli już odwiedziłeś stronę GPS Maniaka, lub przeraził Cię ogrom wiedzy tam zawarty to przedstawiam poniżej czym według mnie należy się kierować wybierając rowerowy GPS.

Po pierwsze (1) możliwość przesyłania do GPS śladów/tras GPS oraz nawigację z ich wykorzystaniem. Każdy turystyczny GPS firmy Garmin posiada taką możliwość. Nie faworyzuje tej firmy ale bądźmy realistami w dziedzinę turystycznej nawigacji (w tym rowerowej)na naszym runku dominuje firma Garmin. Te urządzenia w porównaniu do klasycznych PDA, (używanych np. do nawigacji samochodowej) oraz telefonów komórkowych z GPS mają bardzo dużą żywotność baterii (2), solidną gumową obudowę i praktyczny bezpieczny uchwyt na rower (3). Te trzy parametry to na pierwszy rzut oka najważniejsze cechy jakie powinny wyróżnić rowery GPS.

Po lekturze materiału ze strony GPS Maniaka, można odnieść wrażenie, że turystyczny GPS idealnie można przystosować do użytku rowerowego (zwłaszcza że producent oferuje uchwyty rowerowe do tych urządzeń). Przeglądając w Internecie ofertę urządzeń GPS w cenie do 1 tysiąca złotych można wyróżnić pięć urządzeń. Turystyczno-sportowe Genaute Keymaze 300 i 500 (odpowiednia 399PLN i 589PLN) oraz przeznaczone do turystyki pieszej Garminy: etrex H (349PLN), GpsMap 60 (687PLN), oraz etrex Vista HCx (880PLN).




Keyaze 500Garmin etrex H Garmin GpsMap 60Garmin etrex Vista HCx


Nie miałem okazji testować wszystkich tych urządzeń. Było mi dane pobawić się Garminem GpsMap 60 (model z monochromatyczny wyświetlaczem LCD) i KeyMaze. Przeprowadziłem więc test porównawczy GpsMap 60 i KeyMaze.

"Oczywistą oczywistością" jest to, że GpsMap 60 plasuje się o klasę wyżej od KeyMaze, z uwagi na możliwość wyświetlania map wektorowych i nawigacji z ich użyciem. Skupię się jednak na dokładności odwzorowania śladu GPS przez oba urządzenia. W środku KeyMaze umieszczony jest dość czuły i wysoce popularny moduł GPS o nazwie SiRF Star III, natomiast GpsMap 60 zawiera słabszy, jak podaje producent - nie posiadający wysokiej czułości moduł. (Uwaga! modele GpsMap 60 Cx i CSx wyposażone są już w SiRF Star III). Co wynika z tego faktu? Różnica widoczna jest na poniższym rysunku. Czerwony ślad - to moduł SiRF Star III z KeyMaze, natomiast jasno niebieski to ślad modułu z GpsMap 60.



/Porównianie obu modułów GPS/

W lewym górnym rogu rysunku wyraźnie widać, że GpsMap 60 ze słabszym modułem, zgubił sygnał w lesie (wysokie drzewa, i dolinka). Jego pomiar w stosunku do modułu SiRF Star III jest mniej dokładny. GpsMap 60 co prawda posiada uchwyt rowerowy, ale został on zaprojektowany do turystyki pieszej i na rowerze nie sprawdza się tak dobrze jak uniwersalny zakładany na rękę lub kierownice KeyMaze.

No dobrze. Jasne jest, że jeśli zależy nam na dokładności to GPS rowerowy musi być wyposażony w moduł SiRF Star III lub lepszy. Jeśli więc dysponujemy odpowiednią ilością gotówki rozsądnym wyborem wydaje się Garmin etrex Vista HCx (wyposażony w moduł SiRF Star III, oraz kolorowy wyświetlacz). Dzięki wektorowym mapom, można za jego pomocą nawigować po drogach podobnie jak AutoMapą. (Jak się później okazało bardziej istotą funkcją wektorowej mapy jest możliwość wyznaczenia na komputerze trasy wycieczki rowerowej i jej późniejszy eksport do GPS. Z tak przygotowana trasą GPS poprowadzi Cię za rączkę).

Jeśli już zdecydowałem się kupić GPS z obsługą map, modułem SiRF Star III to muszę wydać na niego powyżej 1 tysiąca PLN. Za tą kwotę można kupić profesjonalny GPS przeznaczony stricte dla nawigacji rowerowej czyli....

Garmin Edge to rodzina GPS skierowanych typowo do użytku rowerowego składa się ona z czterech urządzeń Edge 205, 305, 605 i 705. Pierwsze dwa pozbawione są mapy, tak więc przyjrzyjmy się dwóm ostatnim. Garmin Edge 705 jest nowocześniejszą wersją 605. Posiada możliwość monitorowania tętna, kadencji czy czujników mocy. Zdecydowałem się na Edge 605 ( choć dziś za te same pieniądze kupiłbym 705 ). Garmin Edge 605/705 - to urządzenie klasy etrex Vista HCx.



Garmin Edge 605/705

Według producenta Garmin Edge 605/705 to " Profesjonalne urządzenie treningowe z zaawansowanymi funkcjami nawigacyjnymi ". Mi wystarczą zaawansowanymi funkcje nawigacji. Jak z nich korzystać i jakie wnioski można wyciągnąć używając Garmin Edge o tym w kolejnym "poście"....

Brak komentarzy:

******************************

,