czwartek, 7 maja 2009

4 - Rejestracja rowerowej trasy GPS


Upłynął rok. Zarejestrowałem już ponad 40 rowerowych tras GPS. Ale po kolei.
Jak to się robi? .. prosto.

1. Wybierasz miejsce.
2. Jedziesz w trasę z GPS i rejestrujesz przejazd.
3. Zgrywasz trasę do komputera.
4. Prezentujesz trasę w wybranym programie lub współdzielisz ją z innymi.


1. Wybierasz miejsce

Sprawa jest oczywista - najpierw wyznaczasz trasę. Możesz to zrobić korzystając z tradycyjnej mapy, mapy elektronicznej (GoogleEarth lub googlemaps lub innej), śladu GPS znalezionego w internecie, przewodnika rowerowego, lub znasz trasę to nie potrzebna Ci żadna mapa;).


2. Jedziesz w trasę z GPS i rejestrujesz przejazd.

Jesteś na rowerze, w miejscu od którego planujesz zacząć rejestrować przejazd, włączasz "start" lub inną opcję odpowiedzialną w Twoim GPS za rejestracje trasy. Urządzenie potrzebuje troszkę czasu na złapanie sygnału (zwykle trwa to kilkanaście sekund). Wyświetlacz twojego GPS powinien wyświetlać informacje, że rejestrowanie trasy jest włączone, oraz czy urządzenie odbiera sygnał GPS. Kontrolując te wskaźniki wiesz co Twój GPS w danej chwili "robi". Jeśli zatrzymałeś się na dłuższy postój możesz zatrzymać rejestrowanie śladu, pamiętając by włączyć je jak zaczniesz kontynuować podróż. Większość odbiorników GPS można wyłączyć na postojach (oszczędność baterii). Po włączeniu mogą dalej rejestrować trasę.
Gdy powrócisz do miejsca startu lub zakończysz przejazd należy wyłączyć rejestrowanie trasy (np. naciskasz "stop"). Trasę możesz zapasać teraz w pamięci urządzenia, lub jeśli jest to robione automatycznie wyzerować przejazd. W Garmin Egde 605 trasę zeruje się przytrzymując "reset" około 5 sekund.


3. Zgrywasz trasę do komputera.

W tym celu na komputerze należy uruchomić aplikację odpowiedzialną za komunikację z GPS. W przypadku garmina 605 będzie to Garmin Training Center lub MapSource. W przypadku innych producentów będą to aplikacja dostarczona wraz z odbiornikami GPS. Następnie należy podłączasz GPS do komputera za pomocą kabelka USB (o ile wcześniej zostały zainstalowane sterowniki). Wybór przycisk z interfejsu aplikacji zapewni import trasy (z ang. track). Wczytaną do komputera trasę można zapiać na dysku lub w Twojej bazie tras.


4. Prezentujesz trasę w wybranym programie lub współdzielisz ją z innymi.

Zaimportowaną trasę można obejrzeć w programie, w którym ją zaimportowałeś. Można ją także przenosić do innych aplikacji. Garminowskie Training Center pozwala wyeksportować trasę do pliku baz TC ( *.tcx), MapSource do pliku (*.gdb lub *.gpx) zaś GoogleEarth/Maps do plików (*.kml, czy *.kmz). Jak sobie poradzić jeśli chcemy przenieść naszą trasę między tymi programami? W przypadku przenoszenie do GoogleEarth/Maps sprawa jest prosta gdyż oprogramowanie Garmina posiada opcję "Wyświetl W GoogleEarth". Jeśli chodzi o przenoszenie tras w drugą stronę lub jeśli nasz program nie dysponuje taką opcją należny posłużyć się konwerterami tras. Można to zrobić online w Interncie. Mój ulubiony program do konwersji znajduje się na stornie gpsies.com. Wystarczy kliknąć na ten link, wgrać trasę w swoim formacie i skonwertować ją żądany format pliku GPS. Skonwertowany plik w łatwy sposób można zaimportować do obsługującej go aplikacji.

Jeśli chcesz podzielić się ze znajomymi zapisaną rowerową trasą GPS, możesz to zrobić za pomocą GoogleMaps. Najpierw jednak należy założyć sobie konto w serwisie google. W przeglądarce należy wpisać adres http://maps.google.pl, zalogować się na swoje konto i z menu "Moje mapy",wybrać opcję "Utwórz nową mapę", a następnie "Importuj" wskazaną trasę. Nastąpi wczytanie pliku w formacie KML, KMZ lub GeoRSS do serwisu Google Maps. Tak zaimportowaną trasę GPS można "upublicznić", lub przesłać za pomocą linka do znajomego albo umieścić na swojej stronie www.

Poniżej prezentacja zapisanej trasy GPS w Garmin Training Center oraz Google Maps.


/Garmin Trainig Center/


/Google Maps/

Jak widać utworzenie rowerowej trasy gps i przeniesienie jej do komputera nie wcale trudne.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Cześć,

Ten artykuł o umieszczaniu trasy z Garmina na google maps bardzo mi pomógł. Wielkie dzięki.

Ale mam jeszcze jeden problem, kilka razy zatrzymywałam zegarek i google wyświetla trasę w kawałkach. Nie umiem zrobić tak, żeby cała trasa wyświetlała się na raz.

Pomożesz?

Pozdrawiam,
Mary

******************************

,