niedziela, 26 września 2010

Singltrek pod smrkem - CZ


Singltrek pod Smrkem w Republice Czeskiej to jedyna w tej części europy sieć leśnych ścieżek rowerowych. Trasy zostały zaprojektowane specjalnie dla rowerzystów i liczą odpowiedni 18 i 12km. Trasy są usytuowane w czeskiej części Karkonoszy (Góry Izerskie), na zachód od Świeradowa Zdroju.




Czekam na Wasze komentarz z tej trasy.

Serdecznie zapraszam.

wtorek, 21 września 2010

GEMNON 2010

I tym razem zapraszam serdecznie na maraton rowerowy na orientację do Iwkowej.
Spotkaj się z nami w tym pięknym rejonie Beskidów 25-26.09.2010 r.

Wystartuj jako zespół Trasyrowerowe.net

Oficjalna strona maratonu:
GEMNO

Nasza relacja z zeszłego roku:
GEMNO 2009

Chcesz tam jechać skontaktuj się z nami.

Portal - Trasy rowerowe

wtorek, 1 czerwca 2010

10 - Garmin Oregon 300 - recenzja



Garmin Oregon 300

Garmin Oregon 300 to wyposażony w moduł GPS (SiRF Star 3) outdorowy turystyczny odbiornik GPS. Trzymając w ręce to urządzenie w pierwszej kolejności zwrócisz uwagę na jego solidną gumową obudowę sugerująca, iż wytrzyma ono upadek ze znacznej wysokości. Co więcej Oregon 300 jest wodoodporny do głębokości 1 metra. GPS zasilany jest za pomocą 2 baterii paluszków (12-14h), co umożliwia przedłużenie czasu jego pracy w terenie. Standardem jest już wyposażanie w złącze USB, oraz kieszeń obsługi kart MicroSD.

Nawigacja

Garmin Oregon 300 oferuje możliwość nawigacji z użyciem map. Posiada fabrycznie wbudowaną mapę bazową odzwierciedlającą ukształtowanie terenu. Dodatkowo do urządzenia można wgrać mapy topograficzne, mapy drogowe i morskie. Mapy zawierające model terenu DEM, pozwalają wyświetlać obraz w widoku trójwymiarowym (3D). Urządzenie udostępnia planowania trasy w oparciu o waypoints, zapisane ślady, czy "routowalne" informacje z mapy .





Czujniki

Oregon 300 posiada wbudowany (niezależne od sygnału GPS) elektroniczny kompas oraz sensor barometryczny. Ten drugi czujnik przydaje się do określenia aktualnej wysokości i kreślenia profilu trasy. Standardowo w GPS wysokosć obliczana jest na podstawie sygnału GPS - wyliczenia te są jednak mniej dokładne, niż te uzyskane z barometrycznego czujnika. Po podłączeniu dodatkowych czujników Garmin oferuje funkcje pomiaru tętna i kadencji.

Dodatkowe funkcje

Wśród funkcji dodatkowych znajduje się: obsługa profili, kalendarz, kalkulator, budzik, stoper, ekrany słońce i księżyc, kalendarz pór połowów i polowań, krzywe pływów, funkcje pomiaru powierzchni, przeglądania zdjęć, obsługa gier terowych. Wsparcie dla Geocache umożliwia pobranie punktów ze strony tego serwisu bezpośrednio do urządzania. Możliwość bezprzewodowej wymiany danych oferowanych przez 300 ograniczona jest niestety wyłącznie do urządzeń Garmin serii Oregon i Colorado (nie można wysłać danych przez blouetooth do komputera).

Podusmowanie

Zastosowaniu tylko jednego przycisku w GPS, dyskredytuje go według mnie do używania na rowerze. Podczas jazdy potrzebny jest szybki dostęp do funkcji urządzanie co w przypadku ekranu dotykowego okazuje się problematyczne. O wiele praktyczniejszy dla rowerzysty jest Garmin Edge 605 lub 607, który posiada 4 przyciski z boku, 2 na obudowie i joystick.
Oregon 300 doskonale nadaje się za to do nawigacji pieszej, kiedy to turysta może spokojnie wybrać na ekranie dotykowym wybraną funkcję.

poniedziałek, 3 maja 2010

9 - Na czym polegają zawody rowerowe na orientację?


Podobnie jak w biegach na orientacje uczestnicy dostają mapę, na której zaznaczone są punkty kontrolne. Zadaniem zawodnika jest przejechać przez zadane punkty kontrolne w jak najkrótszym czasie. Do pomocy w nawigacji na mapie najczęściej wykorzystywany jest kompas. Można też użyć GPS.

Określony jest limit czasowy ,w którym poszczególne punkty kontrolne są otwarte. Narzuca to dyscyplinę i kolejność odwiedzenia punktów. W punkcie kontrolnym zwykle znajduje sie sędzia, który odnotowuje czas przybycia zawodnika, oraz przybija pieczątkę na kartę zawodnika potwierdzając tym samym, że zawodnik zaliczył dany punkt trasy.

Najważniejszą sprawą w tego rodzaju zawodach jest umiejętność posługiwania sie mapą. Na drugim miejscu znajduje się kondycją i szczęście. Dobrzy zawodnicy potrafią wyczytać z mapy bardzo dużo formacji, które posłużą im następie w planowaniu trasy. Mapy i punkty dostarczana są zawodnikom tuż przed startem, nie ma więc możliwość wcześniejszego opracowania trasy.

Wyposażenie rowerzysty jest również istotna sprawa, mogącą przechylić szale zwycięstwa. Niezbędny okazuje się statyw na mapę. Dzięki niemu rowerzysta ma mapę cały czas przed nosem i na bieżąco może korygować i planować trasę. Zastosowanie tradycyjnych mapników nie zdaje tu rezultatu ;)

Zawody rowerowe na orientacje to bardzo fajna zabawa. Prędkość nie jest tu taka istotna jak właściwe zaplanowanie trasy. W Polsce organizowane są liczne imprezy rowerowe tego typu, ich harmonogram można sprawdzić chociażby na stronie http://napieraj.pl

wtorek, 5 stycznia 2010

8 - Przykład manipulacji śladem GPS trasy rowerowej


Przypadek

Z jednej wyprawy rowerowej nagrało mi się wiele śladów GPS (GPS był wielokrotnie wyłączna i włączany, dodatkowo z przyczyn bliżej nie określonych parę razy przestawił się w nim zegar). Jak naprawić taki ślad, aby powstała jedna ułożona chronologicznie względem upływu czasu trasa rowerowa gotowa do opublikowania w google maps (GMAPS)?

Omówienie

Omawiana trasa składa się z 12 odcinków (śladów). Ślady te zazębiają się ze sobą czasowo. Co oznacza, że po wgraniu trasy do gmaps trasa nie jest wyświetlana w porządku chronologicznym, natomiast tworzy ją zbierania punktów z poszczególnych odcinków luźno połączonych ze sobą (patrz rysunek).


(Kliknij na obrazek aby zobaczyć błędy ślad)

Odcinek 1
12:09:00,12:10:23, 12:44:13 ...
Odcinek 2
12:55:00,12:56:23,12:57:13 …
Odcinek 3 ( Uwaga błędny czas - Odcinek 1 zazębia się z Odcinkiem 3)
12:10:00,12:11:44,

....

Cel

Połączyć ślady w jeden, tak aby powstała trasa z uporządkowanymi chronologicznie punktami w kolejności jakiej faktycznie była pokonana. Powstałą trasa powinna zostać zaimportowana do GMAPS jako jeden ślad.

Rozwiązanie

(jedno z możliwych rozwiązań, użyto program gpsbabel)

1.Otworzyć mapę w GoogleEarth, Każdą trasę składową śladu zapisać jako oddzielnie pliki na dysku - Wybierając dla każdego śladu prawym przyciskiem „Zapisz miejsce jako..” . W efekcie czego zapisane zostaną pliki: 1.kml 2.kml … 12.kml. Nazewnictwo plików jest chronologicznie zgodne z faktycznym czasem przejechania wybranych odcinków.

2.Wykonać konwersję plików kml do gpx za pomocą poleceń:

gpsbabel.exe -p "" -t -i kml -f 1.kml -o gpx -F 1.gpx
gpsbabel.exe -p "" -t -i kml -f 2.kml -o gpx -F 2.gpx
itp.

Powstaną pliki: Pliki 1.gpx 2.gpx .. 12.gpx

3.Gdyby nie problemy z czasem można by te pliki już połączyć w jeden. W tym przypadku należy jednak przesunąć czas w plikach (odcinkach) tak aby tworzyły jedną chronologiczną całość.

Najprościej jest dodać do każdego pliku 24 godziny czyli 1 dzień, wtedy będzie pewność, że pliki się nie zazębią czasem.

Czas dla każdego pliku od 1.gpx do 12.gpx można przesunąć poniższymi poleceniami programu gpsbabel.


(Kliknij na obrazek aby zobaczyć polecenia).

4.W plikach 1d.gpx itd. jest poprawiony czas (przesunięty o 1 dzień do przodu w każdym). Można teraz złączyć te pliki w jeden, za pomocą poniższego polecenia:


(Kliknij na obrazek aby zobaczyć polecenia).

5. Gotowa trasa jest w pliku całosc.gpx. Nim plik zostanie umieszczony na GMAPS, trzeba jeszcze go przekonwertować do KML, oraz ograniczyć ilości punktów do 400 (wymaganie gmaps).

6. Można to zrobić za pomocą polecenia

gpsbabel.exe -p "" -r -i gpx -f calosc.gpx -x simplify,count=400 -o kml -F calosc.kml

Przekształconą trasę rowerową można teraz zaimportować do GMAPS.
******************************

,